سوء استفاده عاطفی قسمت دوم

 

 

نگاه کن بالهای پنجره باز است و گسترده
نگاه کن صفحه شب را بدست روز تا خورده
نگاه کن دشت با لا را آفتاب میروید
نگاه کن روشنایی را نسیم صبحگاهی تا کجا برده
نگاه کن روشنایی را میان دستهای ماست
دوباره روز می آید چقدر این آفتاب آقاست
 

محمدصالح علاء

 

 

سوء استفاده عاطفی چیست؟

.  .  .

انکار

 سوء استفاده کننده به منظور تحریف یا تکذیب دریافت های سوء استفاده شونده از جهان بی اعتبار سازی را به کار می بندد. بی اعتبار سازی وقتی رخ می دهد که سوءاستفاده کننده از قبول واقعیت امتناع می ورزد و آن را نمی پذیرد. برای مثال اگر سوء استفاده شونده اظهار دارد که سوء استفاده کننده به او توهین کرده است سوء استفاده کننده مصرانه می گوید "من هرگز این کا را نکردم", "من نمی دانم تو درباره چه صحبت می‌کنی" و غیره.

· مضایقه کردن یک شکل دیگر انکار کردن است و شامل امتناع از شنیدن, امتناع از رابطه برقرار کردن و قهر کردن می شود. این شیوه انکار, گاه "اصلاح از طریق سکوت" خوانده می شود.

· مقابله کردن زمانی اتفاق می افتد که سوء استفاده کننده شخص تحت سوء استفاده را بخشی از خود تلقی می کند و هر نظر یا احساسی را که بین آنها تفاوت ایجاد می کند, انکار می کند.

ناچیز شماری

· ناچیز شمردن شکل افراطی انکار است. در این شیوه سوء استفاده کننده حادثه ای را که اتفاق افتاده انکار نمی کند ولی تجربه یا واکنش عاطفی سوء استفاده شونده را در قبال آن حادثه زیر سؤال می برد. عباراتی چون "تو بیش از حد حساس هستی", "تو خیلی اغراق می کنی" یا "تو از کاه کوه می سازی" همگی بیان‌کننده این نکته هستند که عواطف و دریافت های سوء استفاده شونده معیوبند و نباید به آنها اعتماد کرد.

· ناچیز شماری زمانی رخ می دهد که سوء استفاده کننده می گوید آنچه شما انجام داده  اید یا گفته اید, نامربوط و بی اهمیت است. این فن شکل ظریف ناچیز شماری است.
انکار کردن و ناچیز شماری, آسیب زننده هستند. این دو روش علاوه بر پایین آوردن عزت نفس, ایجاد تعارض و نامعتبر ساختن واقعیت, احساسات و تجارب, در واقع می توانند دریافت ها و تجربه عاطفی شما را زیر سوال ببرند و بی اعتبار سازند.

. . .

روانپژوه

 

نگارش یافته توسط Rad 

 

 


 

 

/ 58 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیریان

درود بر استاد گرامی شعر زیبایی است . مطلب هم اموزنده . شاد و خرم باشید [گل]

صمیم

بانوی آفتاب , گذری اگر افتاد .. به سبدی واژه و نگاه میهمانم کن !. [گل]

محسن

سلام به فریده ی عزیز.. شعر انتخابی زیبا بود.. مطلب علمی هم که زحمتش رو کشیدید کاربردی و خوب بود.. بایت نظرهای زیباتون در بلاگم تشکر می کنم. این احساس خوبتون رو در سراپرده ی دلم چون گوهری گران بها حفظ خواهم کرد.. سپاس[گل]

مسیح من

با سلام منتظر تشریف فرمایی شما هستم با مطلبی به نام (به دستور پاپ کلیسایی از استخوان مسلمانان ساختند) شما بفرمایید که مسلمانان خشن هستند یا اونها؟؟؟؟؟؟؟ [لبخند][گل] http://mymasih.persianblog.ir/

مسیح من

با سلام منتظر تشریف فرمایی شما هستم با مطلبی به نام (به دستور پاپ کلیسایی از استخوان مسلمانان ساختند) شما بفرمایید که مسلمانان خشن هستند یا اونها؟؟؟؟؟؟؟ [لبخند][گل] http://mymasih.persianblog.ir/

بهرام

سلام از حضورت ممنون من میترسیدم عکسها باز نشوند که خدارا شکر باز شده است بهرام [گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون مطلب خوبي انتخاب كرده ايد استفاده كردم موفق باشيد بهرام [گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون در مورد باز شدن یا نشدن عکسها من سعی میکنم تا انجا که ممکن است کمتر از عکس استفاده کنم ولی گاهی نمیشود متشکرم بهرام [گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون موفق باشيد بهرام [گل][گل][گل]