غربالگری کلیوی دانش‌آموزان قسمت پایانی

 

 

تا زمانیکه تو با من باشی ،
چه تفاوت دارد
آسمان آبی رنگ
یا که
شب بارانی .

پناه بردن شهروندان تهرانی به سایه درخت جهت جلوگیری از تابش آفتاب

غربالگری دانش‌آموزان در برابر بیماری‌های کلیوی ضروری است

اجرای طرح غربالگری برای شناسایی دانش‌آموزانی که دارای مشکل کلیوی هستند یا با وجود فاکتورهایی مستعد ابتلا به نارسایی کلیوی هستند ضروری است

رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی

 علت اصلی بیماری کلیوی را دیابت عنوان و خاطرنشان کرد: فشار خون بالا، سرماخوردگی‌های مزمن و بالا رفتن سن، از دیگر علل ابتلا به این بیماری است. با شروع بیماری کلیوی، مشکلات قلبی- عروقی هم برای بیماران ایجاد می‌شود که بسیار خطرناک است .

سالانه 10‌درصد بیماران کلیوی در کشور پیوند کلیه می‌شوند

حمید رجلانی، کارشناس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: سالانه تنها 10‌درصد بیماران کلیوی در کشور تحت عمل پیوند کلیه قرار می‌گیرند.وی با بیان اینکه ایران در دنیا جزء معدود کشورهایی است که در پیوند کلیه وضعیت مناسبی دارد، تصریح کرد: سالانه نزدیک به 1900‌پیوند کلیه در کشور انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه این میزان به اندازه 10درصد بیماران کلیوی کشور است، خاطرنشان کرد: عمل پیوند کلیه برای بیماران دیالیزی در 20 بخش پیوند کلیه انجام می‌شود. رجلانی با اعلام اینکه پیوند، بهترین درمان بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته کلیه است، اظهار داشت: عمده‌ترین نوع پیوند در کشور از دهندگان زنده در کشور صورت می‌گیرد .

وی با تاکید بر اینکه با وجود تعداد زیاد بیماران مرگ مغزی در کشور می‌توان از ارگان‌های بدن آنها برای عمل پیوند استفاده کرد، یادآور شد: فرهنگ اهدای عضو افراد دچار مرگ مغزی باید در کشور گسترش یابد.

رجلانی با اشاره به اینکه در 8سال گذشته که قانون مربوط به اهدای عضو تدوین نشده بود، هیچ عمل پیوندی در کشور صورت نمی‌گرفت، گفت:‌ از 1900نفری که در سال تحت عمل پیوند کلیه قرار می‌گیرند، برای 250‌مورد از اعضای افراد دچار مرگ مغزی استفاده می‌شود.

رئیس هیأت‌مدیره انجمن بیماران کلیوی با اشاره به اینکه 1800 تا 2‌هزار کلیه در سال اهدا می‌شود، گفت: سن اهداکنندگان بین 18 تا 40‌سال است.وی با اشاره به اینکه از بین 1800 تا 2‌هزار کلیه اهدا شده، 1300 تا 1400 کلیه از داوطلبان تامین می‌شود، اظهار داشت: در حال حاضر کشورهای اروپایی و آمریکایی طرح اهدای کلیه را به‌عنوان مدل ایرانی پذیرفته‌اند چرا که کنترل‌های زیادی قبل از انجام اهدای کلیه برای داوطلب انجام می‌شود.

وی افزود: در کشور، افرادی که می‌خواهند کلیه اهدا کنند باید رضایت خانواده خود را داشته باشند ولی در کشورهای دیگر که خرید و فروش کلیه صورت می‌گیرد هیچ نظارتی وجود ندارد.

قاسمی تصریح کرد: هزینه‌هایی که برای اهدای کلیه در عرف به فرد داوطلب داده می‌شود برای خرید و فروش نیست بلکه به افرادی که کلیه اهدا می‌کنند به‌دلیل اینکه فرد حدود یک ماه پس از انجام عمل درگیر کارهای اداری است و باید چند روزی بستری باشد و نباید تا یک ماه کارهای سنگین انجام دهد مبلغی به‌عنوان هدیه می‌دهند. وی با اشاره به اینکه افراد در تمام سنین می‌توانند کلیه اهدا کنند، تصریح کرد: پزشکان توصیه می‌کنند بهتر است اهداکنندگان بین سنین 18‌تا‌40 سال باشند .

 

مریم غفاری

همشهری انلاین

 

فرستنده شعر اقای محمدعلی شیخی

 

 

/ 50 نظر / 3 بازدید