غربالگری کلیوی دانش‌آموزان قسمت اول

 


فکر میکنم تشنه ام
قبل از اینکه التماس کنم
یک لیوان مهربانی برایم بگو

.    .    .

باور کن
من از عشاقم
از قبیله ناپدید شده عاشقان


فری ناز آرین فر 

 

غربالگری دانش‌آموزان در برابر بیماری‌های کلیوی ضروری است

اجرای طرح غربالگری برای شناسایی دانش‌آموزانی که دارای مشکل کلیوی هستند یا با وجود فاکتورهایی مستعد ابتلا به نارسایی کلیوی هستند ضروری است

چرا که با تشخیص مشکلات کلیوی در سنین پایین از ابتلا به نارسایی کلیه پیشگیری شده و درمان نیز آسان‌تر می‌شود و با اجرای طرح غربالگری، بسیاری از افرادی که زمینه بیماری کلیوی دارند شناسایی خواهند شد .

بیماران کلیوی دوبرابر می‌شوند

مصطفی قاسمی، رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران از افزایش دوبرابری بیماران کلیوی در 5سال آینده خبر داد و گفت: هم‌اکنون 35‌هزار بیمار کلیوی در کشور وجود دارد؛ که یا دیالیز می‌شوند یا عمل پیوند را انجام داده‌اند .

وی افزود: طبق آمارهای جهانی 500‌میلیون نفر در جهان به بیماری کلیوی مبتلا هستند؛ این به معنای آن است که از هر 10‌نفر آدم به ظاهر سالم، یک نفر به نوعی مبتلا به یکی از انواع بیماری‌های کلیوی است .

قاسمی ادامه داد: همچنین طبق آمارهای جهانی حدود 7میلیون بیمار کلیوی در کشور وجود دارد که به ظاهر سالم هستند و از بیماری خود خبر ندارند این امر می‌تواند به‌عنوان یک تهدید و خطر جدی برای جامعه مطرح باشد .

وی گفت: در حال حاضر برای همین 35‌هزار نفر بیمار دیالیزی و پیوندی هم امکانات کافی و استاندارد نداریم و اگر این خیل عظیم از بیماران کلیوی به دیالیز یا پیوند احتیاج پیدا کنند، جامعه پزشکی دچار مشکلات بسیار زیادی خواهد شد .

رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی اظهار داشت: هر بیماری که کلیه خود را از دست می‌دهد، حداقل باید هفته‌ای 3تا 4 بار بین 12 تا 15ساعت دیالیز شود تا سلامتی نسبی داشته باشد؛ همچنین لازم است از داروهای مناسب هم استفاده کند .

قاسمی تصریح کرد: طبق استانداردهای جهانی هر پرستار می‌تواند حداکثر 2 تا 3 بیمار را زیر پوشش قرار دهد ولی این آمار در کشور ما بین 5تا 10 نفر است که فاصله بسیار زیادی با استانداردهای جهانی دارد .

وی گفت: به‌دلیل اینکه ما در کشور تجهیزات جدید و پیشرفته‌ای نداریم و از روش‌های قدیمی استفاده می‌کنیم و از طرفی بسیاری از دستگاه‌های ما فرسوده است، این امر باعث شده که دیالیز در کشور ما از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد و به همین علت طول عمر بیماران دیالیزی در ایران بسیار کمتر از استانداردهای جهانی است .

رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران افزود: متوسط طول عمر دستگاه‌های دیالیز در دنیا 5سال است ولی در حال حاضر ما از دستگاه‌هایی استفاده می‌کنیم که حدود 20‌سال از زمان ساخت آنها می‌گذرد .

 .  .  .

 

 مریم غفاری

همشهری انلاین

فرستنده شعر اقای محمدعلی شیخی

/ 57 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فروزان

خدا به همه ی مریضا کمک کنه به خصوص بچه ها[ناراحت] دلم گرفت

بهرام

سلام از حضورت متشكرم منهم از مطالب شما استفاده ميكنم موفق باشيد[گل][گل][گل]

بهرام

سلام دوست عزيز مارا شرمنده كرده بودي از اينكه مطالب من براي شما جالب بود خوشحالم موفق باشيد[گل][گل][گل]

چ

[دلشکسته][ماچ][گل]

بهرام

دوست عزيز سلام از حضورت متشكرم من سعي ميكنم تا انجا كه مقدور است مطالب دست اول گير بياورم ممنون بهرام[گل][گل][گل]

بهرام

سلام دوست عزيز ممنون از حضورت موفق باشيد بهرام[گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون مثل اينكه به روز نميكنيد ببخشيد كه انتقاد كردم موفق باشيد بهرام[گل][گل][گل]

بهرام

سلام دوست عزيز از حضورت ممنون بهرام[گل][گل][گل]

بهرام

سلام دوست عزيز از حضورت ممنون ودر مورد خانمها اتفاقي بود متشكرم بهرام[گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون كاملا صحيح است ايمان كه داشته باشي نا اميد نميشوي متشكرم بهرام[گل][گل][گل]