ازدواج های فامیلی واختلالات جسمی و روانی کودکان

 پرواز  رهایی

جایی هست که متعلق به من است

جایی در کنار دریا

 که می توانم در ساحلش بایستم

و ماورا همه انچه می شناسم به بینم

و انچنان  رویا سازی کنم تا رها شوم

ارزو دارم بدون دلواپسی باشم 

 ازادانه پرواز کنم مانند یک پرنده

می دانم زندگی چون یک اسمان دور

ابری و بارانی است

اما گفته اند

  سرود ی است که باید انرا خواند

 هدیه عاشقانه ای است که باید سهمی از ان داشت

و حالا

ازادانه در  پروازم

 

 

برگردان ازاد - فریده

 

 

ازدواج‌های فامیلی و افزایش انواع اختلالات جسمی و روانی

تولد روزانه یک‌هزار نوزاد معلول

در ازدواج‌های فامیلی ژن‌های معیوب که حالت مغلوب دارند، فرصت بروز پیدا می‌کنند.
تحقیقات‌ متخصصان ‌و آگاهی‌ مردم‌ از خطرات‌ ازدواج‌های ‌فامیلی‌ نشان‌ می‌دهد که‌ میزان‌ این ‌ازدواج‌ها در جهان‌ رو به‌ کاهش‌ است‌ و حتی‌ در برخی‌ از کشورها از نظر قانونی‌ ممنوع‌ است.

به‌طور کلی 4 تا 5/4 درصد افراد داوطلب‌ ازدواج، خودشان‌ نیز نوعی‌ بیماری‌ ژنتیک‌ جسمی‌ و ذهنی‌ شدید یا خفیف‌ دارند و کارشناسان می‌گویند با توجه‌ به‌ اینکه‌ به گفته متخصصان ژنتیک مهم‌ترین‌ عامل‌ معلولیت‌ و بیماری‌ ژنتیک‌ در کشور ما ازدواج‌های‌ فامیلی‌ است، ‌اگر این‌ روند ادامه‌ یابد در آینده ‌درصد بالایی‌ از جمعیت‌ کشور دچار معلولیت‌های‌ شدید یا خفیف‌ ذهنی‌ و جسمی‌ خواهند شد و در نتیجه‌ به‌طور متوسط روزانه ‌بیش‌ از یک هزار کودک‌ و سالانه‌ حدود 350 هزار کودک‌ معلول‌ در کشور ما متولد می‌شوند که‌ اکثر آنها به‌علت‌ ازدواج‌های‌ فامیلی‌ است‌.

دکتر ناهید خدا‌کرمی‌، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی و دبیر علمی انجمن مامایی ایران نیز با تأیید اینکه متأسفانه ازدواج‌های فامیلی مجددا رو به افزایش است، توضیح می‌دهد: ازدواج فامیلی حتی در میان اقشار تحصیلکرده هم به وفور دیده می‌شود، غافل از اینکه این اتفاق نسل‌های آتی را علاوه بر انواع بیماری‌های جسمی در معرض اختلالات روانی مثل اسکیزو‌‌فرنی و افسردگی قرار می‌دهد.

این در حالی است که به گفته روانشناسان بیش از 30درصد بیماران اسکیزو‌‌فرنیک، اظهار داشته‌اند که پدر و مادرشان ازدواج فامیلی داشته‌اند.به گفته این متخصص، البته ازدواج‌های فامیلی دورتر خطر زیادی ندارند، ولی بیشترین اختلالات به‌خصوص در رشته مامایی مرگ‌های داخل رحمی هستند.

البته میکروسفالی و هیدروسفالی (بیماری‌های جمجمه)، کری، لالی، نابینایی و ناشنوایی و کودکان با اختلال لب‌شکری از دیگر اختلالاتی هستند که بیشتر کودکان با آن مواجهند.

دکتر خدا‌کرمی می‌گوید: این امر به‌خصوص در مورد تالاسمی نوع ماژور مشکلات بیشتری ایجاد می‌کند چون شیوع این بیماری از این طریق تمامی برنامه‌های غربالگری مربوط به آن را با شکست مواجه می‌کند.

حلقه مفقوده مشاوره

در یک ازدواج فامیلی احتمال اینکه یک اختلال ژنتیک در نوزاد بارز شود، یک‌چهارم است ولی این عدد به گفته متخصصان دائما افزایش پیدا می‌کند و حتی به سه‌چهارم هم می‌رسد. 
دکتر خداکرمی می‌گوید: متأسفانه هنوز برخی‌ تصور می‌کنند که‌ با بررسی اسناد و شجره‌نامه‌ می‌توان‌ در مورد احتمال ‌بروز یک بیماری ژنتیک‌ در نسل‌ آینده‌ اظهار‌نظر قطعی‌ کرد، در حالی‌ که‌ در اکثر موارد و مواقع‌ به‌علت‌ تغییرات‌ ناگهانی ‌ساختمان‌ ژن ‌، صفات‌ و خصوصیات ‌ارثی‌ دچار تغییر و دگرگونی‌ می‌شود و این‌ تغییرات‌ به‌ نسل‌ بعد منتقل‌ می‌شود.

او با اشاره به اینکه این‌ پدیده‌ به‌علت‌ جهش‌های ‌تازه‌ در انسان‌ است، می‌گوید: به‌خاطر همین جهش‌های ژنتیک حتی وقتی ما به افراد مشاوره ژنتیک را توصیه می‌کنیم و حتی با تأیید کردن همه جوانب توسط متخصص ژنتیک، باز هم این اختلالات بروز می‌کنند.

به گفته وی، بسیاری از این نا‌بهنجاری‌ها هم مخفی هستند و سال‌های بعد خودشان را نشان می‌دهند، از قبیل کند‌ذهنی، قد کوتاه و شکست تحصیلی؛ و این اتفاقات در حالی می‌افتند که ایران در زمینه اصول اولیه تشخیصی آنها خیلی عقب‌تر از کشورهای دیگر است.

به گفته عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی و دبیر علمی انجمن مامایی ایران، در کشور ما تشخیص این بیماری‌ها گاهی اوقات با 20 سال تاخیر و حتی بیشتر صورت می‌گیرد .

 

 

عمومی- گروه سلامت - سمیه شرافتی

همشهری انلاین

نقل از روانپژوه

 

 

/ 47 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد(سلام بر زندگی)

گاه آرزو میکنم ای کاش برای تو پرتو آفتاب باشم تا دستهایت را گرم کند اشکهایت را بخشکاند و خنده را به لبانت باز آرد.. پرتو خورشیدی که اعماق تاریک وجودت را روشن کند روزت را غرقه ی نور کند یخ پیرامونت را آب کند [گل]

محمد(سلام بر زندگی)

از هم آغوشی زیبای نگاهم با تو کودکی حاصل شد که نگاهش آبیست و دلـش داغ شقایق دارد

محمد(سلام بر زندگی)

دیگر دل من با دلتان کار ندارد ! با بی خبران حال کلنجار ندارد ! درهروله فریاد انا الحق زدم از شوق کو غیرتتان شهر شما دار ندارد ؟ ! عمری است که بی همسخنی چاه نشینم این یوسف گمگشته خریدار ندارد ! باید شبی از شهر شما رخت ببندم شهری بروم کین همه دیوار ندارد ! نفرین به چنین شهر که در آن همه خوابند نفرین به چنین شهر که بیدار ندارد ! ماه است و من و غربت احساس غریب ِ یک شاعر ِ پر درد که سیگار ندارد در ماتم من شعربخوانید که مرده است هرکس که دلی دارد و دلدار ندارد صادق فغاني

زیتون

سلام حضرت فریده خانم عزیز انچه درازدواج فامیلی مقدراست این که طبع انهاممکن است یکی باشد یعنی سردباشد یا سردوترباشد اختلالات عصبی ناشی ازطبع سرداست افسردگی واضطراب بیماری طبع سرداست کمااینکه ارتروزوروماتیسم واسم واختلال قاعدگی وسوزش معده ودردهای عضلانی ووزوزگوش وکم بینانی و...بیماری طبع سردهستندحال اگرپدرومادرباتفاق چنین باشند وغذاهای سردوترهم که ناسازگارباکبدهستندبخورند کودک عصبی است ازروزاول وعلامتش هم ازجاکنده میشه بایک صدای کوچک باصطلاح ازجامی پرد ترسومیگن اماواقعیت این است که کمبودگلبولهای قرمزوکم بودکلسیم وکمبودویتامین ب راازمادرش به خودمنتقل کرده یعنی جذب کرده لذاباازدواج غیرفامیلی هم مشکل حل نمیشه باید به تغذیه مدیترانه ای برگردیم برنامه غذائی حاوی ویتامین ب رادرالویت روزانه قراردهیم وحتماغذاهای کلسیم دارراشب استفاده کنیم مثل شیروکشک وپنیرونخود وباقلاوکنجد امااکنون می بینیدمابه جای شب اینهاراصبح میخوریم دچارسندرم یاددرد بی درمان می شویم

زیتون

اگرلطف کنی اینگونه مقالاتت راهمیشه برایم ایمیل کنی تاحین فیلترازبین نرودعالی میشه فریده خانم عزیز

بهرام

سلام دوست عزيز از حضورت ممنون من هر روز كه به وبلاگم سر ميزدم نظر شمارا كه نميديدم ناراحت ميشدم و از شما نگران بودم موفق باشيد بهرام[گل][گل][گل]

بهرام

سلام دوست عزيز از حضورت ممنون خواهش ميكنم اجازه ما هم دست شماست هر طور كه دلت خواست انجام بده موفق باشيد بهرام[گل][گل][گل]

سپیده

عجب متنی ... فوق العاده بود و پند آموز ...

بهرام

سلام از حضورت ممنون شما لطف داريد متشكرم بهرام[گل][گل][گل]

بهرام

دوست خوبم سلام از حضورت ممنون از اينكه عكسها باز نشدند متاسفم سلامت باشيد بهرام[گل][گل][گل]