بیان فکر بدون خشونت و پرخاشگری به کودکان

 

 

 

 

دشت دل بارانی

باغ گل نارنجی

رنگ خوابم ابی

سپیده دمید     بیا پر بزنیم

فریده

 

 

آموزش بیان فکر بدون خشونت و پرخاشگری به کودکان 

 
بسیاری از پدر و مادرها زمانی که فرزندان شان با خواسته های آنها مخالفت می کنند و دست به خشونت و پرخاشگری می زنند بی نهایت می رنجند و دچار احساس ناامیدی و یأس می شوند. پرسش این است که چگونه می توان روش های مشارکت، همکاری و حل اختلاف را به کودکان و نوجوانان آموخت؟
 
اگر هدف والدین آن است که فرزندان شان دست از دعوا و کشمکش بردارند، باید به آنها شیوه ها و مهارت های جدید حل اختلاف را بیاموزند تا بتوانند در صورت لزوم با به کار بستن این روش ها، مسائل و اختلاف هایشان را حل کنند. کودکان و نوجوانان برای ورود به اجتماع و آغاز زندگی جمعی خود به دانستن روش های متعارف و پذیرفته شده یی برای گفت وگو و حل مسائل شان نیاز دارند تا بتوانند بدون خشونت و پرخاشگری، افکار و عقاید خود را بیان کنند و ازآن نتیجه یی درست و منطقی بگیرند. آنها همچنین باید بتوانند در غیاب والدین و بزرگ ترهایشان، رفتاری مسوولانه، مستقلانه و اجتماع پسند داشته باشند.
 
یافته های مختلف نشان می دهد میزان توانایی کودکان در پذیرش اصول قراردادی اجتماع، ارتباط مستقیمی با تجربه های اولیه کودک
و شیوه نگرش او به شرایط مختلف زندگی دارد. کودکی که بتواند به چند راه حل برای رفع مشکلش فکر کند، به طور حتم نسبت به کودکی که تنها به یک راه حل فکر می کند، رفتارهای اجتماعی قابل قبول تری از خود نشان خواهد داد. در اینجا به مراحل کلی آموزش مهارت های حل اختلاف به کودکان اشاره می کنیم. 
 
درک احساس ها و هیجان ها
 
خوب است پدر و مادر درباره تمامی احساس ها و هیجان های مختلف با فرزندشان صحبت کنند و علائم و نشانگان آنها را به او یاد بدهند. برای مثال «خنده و نشاط او ناشی از احساس شادی است یا گریه او نشانه ناراحتی و درد اوست یا خشم او نشانه ناکامی او در رسیدن به خواسته اش است.» سپس به او بیاموزند زمانی که از مساله یی احساس افسردگی یا ناراحتی می کند، ابتدا بکوشد علت اصلی آن را پیدا کند. برای مثال ازخودش بپرسد؛ «چه اتفاقی موجب ناراحتی من شده است؟» او باید سعی کند بدون هیچ گونه قضاوت و پیشداوری و در کمال آرامش پاسخ این پرسش را پیدا کند. 
 
تمرکز بر نوع احساس خود
 
کودکان همیشه همه چیز را از دید خودشان می نگرند. آنها ممکن است کاملاً نسبت به رفتارهایشان و تاثیری که بر دیگران می گذارند، بی تفاوت باشند. ولی زمانی که خواسته ها و نیازهای آنها با خواسته ها و نیازهای کودکان دیگر تداخل پیدا می کند، برای اینکه بتوانند احساس های آنها را هم در نظر بگیرند، باید رفتارهای منصفانه و همدلانه را به آنها آموخت تا بتوانند در شرایط مختلف خودشان را جای دیگران قرار دهند. 
 
هدف یابی
 
هنگامی که کودک بتواند مشکلش را درست تشخیص دهد، بهتر می تواند راه حل آن را پیدا کند. زمانی که پدر و مادر شاهد دعوا و کشمکش دو فرزندشان با یکدیگر هستند، خوب است به آن دو کمک کنند تا با شناخت علت اصلی اختلاف شان، با استفاده از روش های مسالمت آمیز گفت وگو و صحبت، درصدد حل و رفع آن برآیند. برای مثال از آن دو بخواهند درباره احساس خود و احساس دیگری صحبت کنند. زمانی که توانستند یکدیگر را درک کنند، آنگاه فکر کنند چه راه حلی برگزینند که هر دو راضی و خرسند باشند. 
 
بررسی راه حل های جایگزین 
 
برای اینکه به کودکان کمک کنید تا مشکل شان را خود حل کنند، ابتدا باید یاد بگیرند خوب به آن فکر کنند. پدر یا مادر می تواند در این شرایط نقش تخته سیاه را بازی کند یعنی می تواند زمانی که بچه ها راه حلی پیشنهاد می کنند، گفته و نظر آنها را بلند برایشان تکرار کند و بپرسد که آیا راه حل دیگری می توانند پیدا کنند یا خیر؟ 
 
کنترل احساس و هیجان
 
از آنجایی که بیشتر کودکان ممکن است فکر کنند ایده و راه حل خوبی ندارند، بزرگ ترها می توانند به آنها کمک کنند. اگر کودکی به یافتن راه حل جدیدی نیاز دارد، پیشنهاد کنید در فرصت بهتری درباره اش فکر کند. 
 
بررسی و ارزیابی پیامدها
 
پس از آنکه بچه ها تمام نظرها و ایده هایشان را مطرح کردند، خوب است نتایج و پیامدهای تصمیم هایشان را یکی یکی بررسی کنیم. از آنها بپرسید؛ «اگر تو این کار را انجام دهی، چه اتفاقی می افتد؟» یا «اگر تو این کار را انجام دهی، دوستت چه احساسی خواهد داشت؟» 
 
قضاوت بدون رفتارهای هیجانی
 
بدیهی است بزرگ ترها همیشه در کنار کودکان نیستند تا به آنها بگویند چه رفتاری داشته باشند و چه کار کنند یا حتی راه حل دیگری به آنها پیشنهاد کنند. به همین دلیل بهتر است والدین و مراقبان، کودکان را تشویق کنند تا خودشان راه حل ها و نظرهای خودشان را بررسی و ارزیابی کنند و دریابند که کدام قابل قبول و کدام غیرقابل قبول است. 
 
تصمیم گیری
 
هنگامی که کودکان خوب درباره ایده ها و راه حل های پیشنهادی شان فکر کردند، باید بهترین راه حل را برگزینند و با احترام گذاشتن به رای یکدیگر آن را بپذیرند.
 
فرآیند آموزش حل مساله و اختلاف بین کودکان ممکن است خسته کننده به نظر بیاید و والدین ترجیح دهند خودشان به جای کودکان شان تصمیم بگیرند اما باید بدانند روش آنها کودکان را تشویق به فکر کردن و یافتن راه حل نمی کند. کودکان باید خود یاد بگیرند که در شرایط مختلف چگونه اختلاف هایشان را با استفاده از روش های مسالمت آمیز حل کنند
 
 

 

نگارش : ماندانا سلحشور   
روزنامه اعتماد 3 اردیبهشت 1388

روانپژوه

/ 10 نظر / 59 بازدید
محمد رسول

××× با سلام ممنون از حضورتان پرخاشگري يكي از مشكلات اصلي جوامع بشري است. ارتقاء مدني انسان و دست آوردهاي فراوان تكنولوژيك او هنوز نتوانسته اند براي زدودن داغ خشونت از چهره انسان راهي پيدا كنند. پرخاشگری در کودکی نیز دیده می شود و در 2 تا 3 سالگی به اوج خود می رسد و سپس به تدریج کاهش می یابد و کودک با ورود به مدرسه و کسب مهارت های اجتماعی لازم تا حدود زیادی موفق به کنترل تکانه های پرخاشگرانه خود می شود. موفق و پایدار باشید[گل][گل][گل]

اراکده

20 تمام

رضاپارسی پور

با سلام و تشکر و عرض تبریک عید غدیر. شاد و سلامت و سربلند باشید. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

امین

سلام[گل] غرق دریای غدیرم یاعلی جزبعشق تو نمیرم یاعلی روزمحشر پای دیوان عمل غیر دامان تو نگیرم یاعلی عید سعیدغدیر بر شما شیعه ی علی مبارک.

زیزی

سلم دوست جوووووووووونم آپ کردیم[بغل]

زیزی

سلم دوست جوووووووووونم آپ کردیم[بغل]

رضاپارسی پور

ممنونتم فریده جان. شاد و سلامت باشی. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

شاه شمشادقدان

باسلام.محتوای وبلاگتون مفید وبس قابل استفاده است.نکاتی رامتذکرشدیدکه ما به سادگی ازکنارشون ردمیشیم ولی بسیاراثرگذاراست. بااجازه تون شما رو بانام به نام خدا لینک کردم.دوست دارم ارتباطمون بیشتربشه.شماهم اگردوست داری بیشترمرتبط باشیم و اگرمایلی منو بانام شاه شمشادقدان لینک کن وخبرم کن.

امین

خیالم رنگارنگ قاصدک پرآهنگ اين دل سنگ ، مي شکنم بي درنگ