سوء استفاده عاطفی چیست؟ قسمت اول

 


یاس بوی مهربانی می‌دهد
عطر دوران جوانی می‌دهد

یاسها یادآور پروانه‌اند
یاسها پیغمبران خانه‌اند

یاس ما را رو به پاکی می‌برد
رو به عشقی اشتراکی می‌برد

 

احمد عزیزی

 www.bultannews.com/fa/pages/?cid=30810

 

پناه بردن شهروندان تهرانی به سایه درخت جهت جلوگیری از تابش آفتاب

سوء استفاده عاطفی چیست؟

سوء استفاده هر رفتاری است که به قصد ایجاد کنترل و انقیاد یک انسان دیگر انجام می گیرد و می تواند استفاده از ترس, توهین و تجاوز کلامی یا جسمی را شامل شود و ماهیتاً عاطفی و هیجان است نه جسمی. سوء استفاده عاطفی هر چیزی را شامل می شود. سوء استفاده کلامی و انتقادگونه و فنون ظریفتری چون سرزنش, دستکاری و ترشرویی .

سوء استفاده عاطفی مثل شستشوی مغزی است که در آن بطور منظم اعتماد به نفس, ارزش شخصی, اعتماد به دریافت های شخصی و خود پنداره افراد تخریب می شود. و چه بوسیله زخم زبان و تحقیر مداوم انجام گیرد و چه بوسیله تشر زدن یا تحت عنوان "راهنمایی" , "آموزش" و "پند" , نتیجه همیشه یکسان است.

 در واقع سوء استفاده شونده, هویت و ارزش شخصی خود را از دست می دهد. سوء استفاده عاطفی به هسته درونی شخص آسیب وارد می کند, زخمهایی ایجاد می کند که عمیق تر و مزمن تر از جراحت های بدنی است.  

سوء استفاده عاطفی اشکال مختلفی دارد. سه الگوی عام رفتار سوء استفاده گرایانه عبارتند از: پرخاشگری, انکار و ناچیز شماری.

پرخاشگری

· بد زبانی, متهم سازی, سرزنش, تهدید و دستور دادن, شکل های پرخاشگرانه سوء استفاده می باشند. رفتارهای پرخاشگرانه معمولاً مستقیم و آشکار هستند. مقام بلامنازعی که سوء استفاده کننده از طریق بی اعتبار ساختن سوء استفاده شونده به دست آورد تعادل و خود مختاری حاکم بر روابط سالم بزرگسالی را از بین می برد. این الگوی ارتباطی والد _ کودک (که شایعترین شکل سوء استفاده کلامی است) زمانی به آشکارترین وجه, خود را نشان می دهد که سوء استفاده کننده وضع و حالت پرخاشگرانه به خود می‌گیرد.

 سوء استفاده پرخاشگرانه گاه می تواند شکل غیر مستقیم به خود بگیرد و حتی با رفتار "یاری کردن" خلط شود. انتقاد, نصیحت, ارائه راه حل ها, موشکافی, استنطاق و پرسش از یک شخص دیگر می تواند تلاشهای صادقانه برای کمک تلقی شود ولی در برخی موارد این رفتارها تلاشی در جهت تحقیر و کنترل یا خوار سازی است نه کمک.

 سوء استفاده کننده وقتی می گوید "من این را بهتر از همه می دانم" در لحن او قضاوت پنهانی است که برای آن موقعیت نامناسب است و در روابط هم سطح, نابرابری ایجاد می کند .  .  .

روانپژوه

نگارش یافته توسط Rad 

/ 119 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سکوت مقدس

این شعر احمد عزیزی رو خیلی دو.ست دارم موفق باشید..

علی اکبر لطفی

سلام ودرود جالب بود و قابل تامل شما را به خواندن سه غزل و یک رباعی دعوت می کنم در پناه حق

اسدی راد

سلام عیدتان مبارک [گل] مطلب کامل و خوبی بود ممنون

سعیده

سلام دوست خوبم با (انتظار) منتظرت هستم شاد باشی

ننه خورشید

سلام بر فریده خوب خودم دوست عزیزم ممنون عزیز دلم اینکه به یادمی حرفی نیست و به خاطر این دوستی است که من حاضرم تا چندیدن و چند سال بمانم و شما یک بار فقط یک بار به من سر بزنید. دوستت دارم

نرگس

سلام دوست خوبم شعر خیلی زیبا بود عید شما هم مبارک و طاعات قبول[گل][گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون اين مطلب هم بسيار عالي است دستت درد نكند بهرام [گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون و از اينكه اينهم باز نشده متاسفم عكسها عبارت بود كه مشروب فروشي را مثل كعبه درست كرده اند و واقعا كار ناشايستي انجام داده اند متشكرم بهرام [گل][گل][گل]