استرابیسم و خطر تنبلی چشم قسمت اول

 

 

                   I have wrought my simple plan
                            If I give one hour of joy   

                      To the boy who's half a man   
                      
Or the man who's half a boy  

 

 

 

استرابیسم و خطر تنبلی چشم

 

انحراف چشم یک اختلال شایع در بچه‌هاست، به‌طوری‌که تقریبا در ۴ درصد کودکان این اختلال دیده می‌شود.

معاینه به‌موقع چشم کودک و درمان صحیح آن باعث بهبود دید کودک برای تمام عمر خواهد شد. جراحی استرابیسم نیز مثل هر عمل جراحی دیگری ممکن است در موارد کم همراه با عوارضی مثل عفونت‌ و خونریزی ‌ باشد، ولی عوارض جدی آن بسیار نادر است. در مورد انحراف چشم و روش‌های درمان آن به‌خصوص در کودکان با دکتر ضیاءالدین یزدیان، فلوشیپ چشم‌پزشکی اطفال و انحراف چشم کودکان گفت‌وگو کرده‌ایم. وی معتقد است استرابیسم چنانچه در یک چشم دیده شود و در زمان کودکی پدیدار شود خطر تنبلی چشم را تقویت می‌کند و احتمال می‌رود که برای همیشه تنبلی چشم باقی بماند، ولی چنانچه در دو چشم به‌طور متناوب دیده شود خطر اختلال در دید نداشته ولی مانع ایجاد دید دوچشمی و دید عمق(دید سه‌بعدی) خواهد شد.

  • آقای دکتر، استرابیسم در کودکان چیست و چند درصد کودکان ایرانی انحراف چشم دارند؟

استرابیسم به معنی لوچی و انحراف چشم بوده و در 5درصد کودکان آمریکا دیده می‌شود. متأسفانه آمار آن در ایران مشخص نیست. البته لازم به توضیح است که انحراف چشم ممکن است به‌صورت کاذب بوده و مربوط به چین پلکی باشد؛ به این معنی که در کودکانی که ریشه بینی پخ دارند و فاصله بین شکاف‌های بینی آنها زیاد است اکثرا چین‌های پلکی، گوشه‌های داخلی چشم‌ها را می‌پوشاند و در ظاهر چشم‌ها انحراف را نشان می‌دهند (شبیه چشم‌های ژاپنی و چینی).

این انحراف کاذب بوده و با بزرگ‌شدن ریشه بینی از بین می‌رود ولی انحراف واقعی زمانی است که دو چشم در یک راستا نبوده و یکی از آنها از حالت مستقیم‌بودن خارج شده و منحرف می‌شود. برای اثبات آن چنانچه شما چشم دیگر بیمار را بپوشانید چشم منحرف حرکت کرده و در خط وسط قرار می‌گیرد و به عبارتی نشان می‌دهد که این چشم منحرف بوده است. این انحراف از نوع واقعی بوده و اگر در کودک در یک چشم دیده شود خطر تنبلی چشم را به دنبال خواهد داشت .

  • به‌طور میانگین سالی چند عمل جراحی برای اصلاح انحراف چشم انجام می‌شود؟

متأسفانه آمار دقیقی نداریم، ولی باید توضیح دهم که همه انحراف‌های چشم احتیاج به عمل جراحی ندارند و بعضی از آنها با تجویز عینک و تمرینات ارتوپدیک که نوعی تمرین برای تقویت کار عضلات چشم است بهبود پیدا می‌کنند.

  • آیا استرابیسم می‌تواند موجب اختلال در دید دائمی شود؟

 استرابیسم چنانچه در یک چشم دیده شود و در زمان کودکی پدیدار شود خطر تنبلی چشم دارد که برای همیشه این تنبلی چشم باقی می‌ماند، ولی چنانچه در دو چشم به‌طور متناوب دیده شود خطر اختلال در دید نداشته، ولی مانع ایجاد دید دوچشمی و دید عمق(دید سه‌بعدی) خواهد شد. لازم به ذکر است که دید دوچشمی نعمتی است که در انسان سالم وجود دارد و مکانیسم ایجاد آن به این صورت است که هر کدام از چشم‌ها جداگانه تصویر خود را به مغز فرستاده و مغز هر دو تصویر را یکی کرده و ما آن شیء را به‌صورت واحد و با دید عمق می‌بینیم. دید عمق به ما کمک می‌کند که فواصل اشیاء را به خوبی حدس بزنیم. کسانی که انحراف چشم دارند اکثرا دیدشان تک‌چشمی است و دو‌چشم در یک زمان شیء مقابل را نمی‌بینند به عکس هر کدام به تناوب به آن شیء نگاه کرده و در نتیجه دید عمق هم به‌وجود نمی‌آید .

 

  • ‌مهم‌ترین علل بروز انحراف چشم در کودکان کدامند؟

مهم‌ترین علل بروز انحراف در درجه اول مسئله ارثی بودن آن است، ولی عوامل دیگر هم می‌توانند در بروز آن دخالت داشته باشند از قبیل؛ نارس بودن و حوادث موقع زایمان، اختلالات مغزی، ضربه، تشنج، ترس شدید، تب، بیماری‌های ته چشمی و هر عاملی که دید یک چشم را کاهش دهد. عیوب انکساری مثل دور بینی نیز می‌توانند در کسانی که زمینه انحراف چشم دارند، منجر به تنبلی چشم شود.

  • معمولا کودک را از چه سنی باید برای معاینه اولیه چشم پیش چشم پزشک برد؟

بهتر است در خانواده‌هایی که زمینه تنبلی و انحراف چشم دارند کودکان از سن شش‌ماهگی تحت معاینه قرار گیرند .

 

. . .

 

همشهری انلاین

 سمیه شرافتی

تصویر  =  مهدی دمی‌زاده 

http://kaghaz-e-bikhat.blogfa.com/

 

/ 54 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد(سلام بر زندگی)

روزهاست از سقف لحظه هایم یاد تو چکه می کند . . . اگر باران بند بیاید از این خانه می روم ...

محمد(سلام بر زندگی)

یک استکان، سلامتی چشمهایتان آقا سلام! شعر سرودم برایتان آقا سلام! آمده ام آسمان به دست یعنی که شاهنامه ی ما آخرش خوش است اینجا جنون وسوسه ها آب می شود گُردآفرید عاشق سهراب می شود خورشید روی قلب زمین دست می کشد مهتاب را دوباره به بن بست می کشد دیوانه وار عاشقی از سر گرفته ام تا ناکجای قلب شما پر گرفته ام موج نگاه خیس مرا باد می برد تا عشق هم مقابل من کم بیاورد حس می کنم زمان به عقب باز گشته است پیشانی ام دوباره به تب باز گشته است حس می کنم که فاصله آوار می شود تاریخ زخمهای تو تکرار می شود حس می کنم تمام حواسی که داشتم در انفجار قلب شما جا گذاشتم تنهایی ام سکوت تو را درد می کشد این روزهای مرده، خدا درد می کشد سر در گمم تمام دلم گیج می خورد در ازدحام شادی و غم گیج می خورد ...

محمد(سلام بر زندگی)

آنروز وقتی میان باد و بادیه و گلبرگ پروانه های چشم های من از بوسه باران نگاهت لبریز بودند دریافتم که چه قدر "تو در من - من در تو" جاودانه ایم !

محمد(سلام بر زندگی)

سلام دوست خوبم آدینه اتون بخیر و شادی ممنونم از کلام پر مهرتون . همیشه مایه آرامش من است دستتون درد نکنه[فرشته]

بهرام

سلام از حضورت ممنون موفق باشيد بهرام [گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون اختيار داريد وبلاگ من بشا تعلق دارد شاد باشيد بهرام [گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون بهرام [گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون و از اينكه عكسها باز نشدند خيلي متاسفم موفق باشيد بهرام [گل][گل][گل]

رعد.ا

۱۴:۱۴ . . . چرا هکرها را باید جدی گرفت ؟ [:S026:]