سوء استفاده عاطفی قسمت سوم

 

 


شب که می خوابی یادت باشد
نردبان خانه را بخوابانی
حوض را هم خالی کن
ماه اگر به زیبایی تو دست بیابد
دیگر سراغ از شب هیچ بی ستاره ای نمی گیرد
یادت که نمی رود
من بی ستاره ام  . . .

؟

 

 

 

سوء استفاده عاطفی چیست؟

.  .  .

درک روابط سوء استفاده گرانه

هیچ کس نمی خواهد در یک رابطه سوء استفاده گرانه قرار گیرد ولی افرادی که از سوی والدین یا اشخاص مهم دیگر مورد سوء استفاده کلامی قرار می گیرند اغلب خودشان در مقام یک بزرگسال در موقعیت های مشابه, سوء استفاده گرانه عمل می کنند. اگر والدین بر تجارب و هیجانات شما نام بگذارند و درباره رفتارهای شما داوری کنند شما یاد نمی گیرید معیارهای خاص خودتان را شکل دهید, دیدگاه خاص خودتان را بپرورانید و بر احساسات و دریافت های خود متکی باشید. در نتیجه وقتی یک سوء استفاده کننده عاطفی در برابر شما شکل و حالت یک کنترل کننده را می گیرد همان احساسات پیشین و حتی آرامش بخش به شما دست می دهد هر چند چنین احساساتی مخرب هستند.

افراد مورد سوء استفاده قرار گرفته اغلب گرفتار احساساتی چون ناتوانی, آزار, ترس و خشم هستند :

نکته طنز آمیز این است که سوء استفاده کننده ها هم گرفتار همین احساسات هستند خود سوء استفاده کننده احتمالاً در یک محیط عاطفی سوء استفاده گرانه بار آمده و در چنین محیطی است که آنها سوء استفاده گری را به عنوان شیوه مقابله با احساسات ناتوانی, آزار, ترس و خشم خود انتخاب می کنند.
در نتیجه سوء استفاده کننده ها به سوی اشخاصی جذب می شوند که خودشان را ناتوان و درمانده می یابند, کسانی که یاد نگرفته اند برای احساسات, دریافت ها یا دیدگاه های خود ارزش قائل شوند, چنین واکنش هایی به سوء استفاده کننده ها اجازه می دهد تا احساس امنیت و کنترل بیشتری کنند و از مقابله با احساسات و دریافت های خود اجتناب کنند .


نخستین گام به سوی تغییر, شناسایی الگوی روابط شما مخصوصاً با اعضای خانواده و سایر اشخاص مهم است. فقدان صراحت و وضوح در نوع رابطه ای که شما با اشخاص مهم برقرار می کنید می تواند به شیوه های مختلف خود را نشان دهد. برای مثال, ممکن است در برخی موارد به عنوان یک " سوء استفاده کننده" عمل کنند و در برخی موارد دیگر به عنوان یک " سوء استفاده شونده"، شناختن خود و درک گذشته خود می تواند از ایجاد مجدد روابط سوء استفاده گرانه در زندگی شما پیشگیری کند.

آیا شما از خود سوء استفاده می کنید؟

معمولاً به اشخاصی که مطابق انتظار ما رفتار می کنند اجازه ورود به زندگی خود را می دهیم. اگر در خود احساس حقارت و اهانت کنیم دوستان یا اشخاصی را در زندگی انتخاب می کنیم که این احساسات را در ما برانگیزند. اگر برخورد منفی دیگران را تحمل می کنیم یا با دیگران برخورد منفی می کنیم, ممکن است با خود نیز به شیوه یکسان برخورد کنیم .

 . . .

 

روانپژوه

نگارش یافته توسط Rad 

/ 50 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صمیم

برای حوض خالی یکی دو عروس ماهی بخر .! و نردبام را امشب به طاق آسمان بچسبان ماه اگر پایین آمد و با ماهی ها آب تنی کرد ماه اگر آمد و دست نقرآبیش به زیباییت رسید مرا هم خبر کن !. یادت که هست ؟ بی ستاره ام ! برایش خواهم گفت تنها زیبایی کافی نیست چیزهایی هست .. به شب هایم کوچ کن , ماه من !

محمد رسول

سلام دوست گرامی متشکرم از مطالب آموزندتون.به نظر من اگر انسان اعتماد به نفس بالایی داشته باشه کسی نمیتونه ازش سو استفاده ی عاطفی کنه. با یه مطلب جالب و کوتاه به روز هستم. خوشحال میشم هر چه زودتر تشریف بیاورید و ما را با نظراتتان خشنود سازید. منتظر آپ جدید شما هستم خبرم کنید. پیامبر اکرم (ص) : " برتری دانش از برتری نیایش بیشتر است. " (زندگی انسان چیزی نیست جز تفکر او "جیمز ویلیامز" ) حضور همیشگی و پرمهر شما باعث افتخار ماست. اللهم عجل لولیک الفرج (آمین)[گل][گل][گل]

maryam

tuye donyaue adama, nabayad del bast! nabayad ashegh shod! chon adama kheli zood yadeshun mire k chi kardan ba ehsaset! vaghti delet tang mishe, faght bayad ye esmo zemzeme kard! khoda! kasi k na tanhat mizare v na yadesh mire k chia behet gofte! zakhmi k del dare, dir khub mishe v v hamishe suzeshesh mimune! tu in donyaye ma b zaher ashrafe makhlught! hame chi kharidar dare, joz dele pak, ehsase pak, budane pak. . . maha hanuz dargire hamun entekhabe adamim! sib ya behesht! ya gandom! ma adama yademun rafte k vae chi pa b in donya gozashtim. . . vaghti az ehsaset begzari v deleto khak koni, budaneto khak mikoni. . .

نرگس

سلام دوست عزیز و گرامی ممنونم از محبتت و خواهش میکنم اگه بنظرتون جالب بوده حتما این کار رو بکنید خود من هم این مطلب رو در جایی دیگر خوانده بودم و بنظرم خیلی عالی بود برای این فصل و این موقعیت[گل][گل][قلب]

بهرام

سلام از حضورت ممنون درست است بهرام [گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون بهرام [گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون مرسي از لطف شما متشكرم بهرام [گل][گل][گل]