کودک ازاری قسمت اول

 


ماه مهربونم

ندیدیش ؟
اخه یک دفعه از خونه بیرون زد با یک کوله کوچک .
بدون خداحافظی . رفت که رفت .  چند شبه . چند روزه .
 تو کوچه پس کوچه های سرگردونی ، بخدا گم شده  ، می دونم .
اطاقشو جا گذاشت ، با همه یاد های خوب و بدش .
قاب عکس های روی دیوار هاش ، ستاره های چسبیده رو سقفش ، رنگین کمون های گوشه و کنارش .
خورشید نارنجی اش  . . . باغچه کوچکش ، گلدونش ، پروانه هاش ، جیر جیرکش ، قورباغه سبزش  . . .
تو رو به مهربونی ات قسم  ، اونو ندیدیش ؟

 

فریده

 

کودک ازاری

 
53 درصد کودک آزاری ها توسط پدران انجام می شود   

سلامتیران: مسئول واحد مددکاری انجمن حمایت از کودکان گفت: نتایج یک تحقیق میدانی در ایران نشان می‌دهد که بیش از 50 درصد والدین تنبیه بدنی کودکان را حق خود و یکی از راههای تربیت کودکان می دانند.
به گزارش سلامتیران، عصمت یاری با بیان این که 27 میلیون کودک زیر 18 سال در ایران وجود دارد، افزود: آمار سازمان بهزیستی نشان می دهد 144 هزار و 565 مورد کودک‌آزاری در 6 ماه اول سال 88 به اورژانس اجتماعی گزارش شده است.

وی با اشاره به اینکه به طور متوسط روزانه 500  تا هزار و 600 تماس با اورژانس اجتماعی برقرار می‌شود، اظهار داشت: 11 درصد تماسهای اورژانس اجتماعی در 9 ماه اول سال 88 در مورد کودک‌آزاری بوده است. همچنین 9 میلیون کودک پایین تر از 6 سال در کشور وجود دارد و  30 درصد از کودکان یک تا پنج سال در معرض آزارهای جسمی هستند.
این فعال حوزه کودکان اضافه کرد: در 6 ماه اول سال 88، 200 مورد کودک‌آزاری به دفتر انجمن حمایت از حقوق کودکان اطلاع داده شده که از این تعداد 20 درصد جسمی و 32 درصد عاطفی بوده است.
به گفته وی، 53 درصد آزارها توسط پدران و در کل 90 درصد آزارها توسط پدر و مادرها و یا ناپدری و نامادری و در فضای خصوصی و منزل انجام می شود.
یاری تاکید کرد: از موارد گزارش شده کودک آزاری به انجمن حمایت از حقوق کودکان بیش از 90 درصد خانواده‌ها وضعیت نابسامان داشتند که در 26 درصد از موارد وجود اعتیاد در خانواده و 28 درصد طلاق و در بقیه  خانواده‌ها مشاجره و درگیری و بیماریهای روانی در والدین گزارش شده است.
وی تصریح کرد: بیشتر آزارها در فضای خصوصی و توسط پدر و مادر انجام می شود و تقریباً‌ همه موارد در خانواده‌های نابسامان است.
مسئول واحد مددکاری انجمن حمایت از حقوق کودکان اضافه کرد: رابطه معناداری میان خانواده‌های نابسامان و تعداد و نوع آزار کودکان وجود دارد و کودکان در خانواده‌های نابسامان و معتاد بیشتر مورد آزار چندگانه و توام جسمی، عاطفی، غفلت و جنسی قرار می گیرند.
یاری اظهار داشت: در خانواده‌هایی که والدین سطح تحصیلات بالاتری دارند کودکان بیشتر مورد آزار عاطفی قرار می‌گیرند اما در کل در هر دو نوع خانواده کودک‌آزاری تاثیر سوء بر شخصیت و خودپنداری کودک دارد و هر دو مانعی بر رشد عاطفی، روانی و اجتماعی کودک است.

وی با بیان اینکه نهادینه بودن خشونت در خانواده‌ و بازتولید این فرهنگ در نسلهای بعدی از دلایل فرهنگی کودک آزاری است، گفت: هنوز هم نزدیک به 70 درصد خشونتها در فضای خصوصی و خانواده اتفاق می افتد و مهمترین تاثیر این خشونت ایجاد دوگانگی در شخصیت کودکان، محترم نبودن مفاهیم پدر و مادر و همزمان آسیب از جانب آنها، تشویق به اعتماد و احترام به آنها و تاکید بیش از حد در مورد اطاعت و حرف‌شنوی از والدین علیرغم ازدیاد و فزونی کاستی‌ها و غفلت‌ها و بی‌کفایتی والدین در تربیت فرزندان موجب تشدید احساس تنفر، گناه،‌ خشم در کودکان می‌شود  . .  .

 

منبع =  روانپژوه

2009 Ravanpajoh

/ 78 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهرام

سلام از حضورت ممنون موفق باشيد بهرام[گل][گل][گل]

محمد(سلام بر زندگی)

ميان آدميان چيزي نيست، جز ديوارهايي كه خود ساخته اند.((لئو نيكولايويچ تولستوي))

محمد(سلام بر زندگی)

وقتي خودخواهي يك فرد به صورت قانون در آمد، فانوس برداريد و در روز روشن به دنبال عدالت و انسانيت بگرديد.((؟))

محمد(سلام بر زندگی)

دل¬هاي خود را به انتظار (و صبر براي به دست آوردن و رسيدن به آرزوهاي خوب) عادت دهيد و زياد (در مورد خود و گذشته و آينده‌ي خود) انديشه كنيد.((حضرت محمد (ص)))

محمد(سلام بر زندگی)

فرزند آدم (هر انساني) پير مي¬شود ولي دو چيز با او باقي مي¬ماند: حرص (حريص بودن نسبت به جمع‌آوري مال) ‌و آرزو داشتن.((حضرت محمد (ص))) [گل]

محمد(سلام بر زندگی)

‌بدان كه قلم به هر چيزي كه بودني و محقق شدني¬ است، جاري مي‌شود. (يعني با قلم مي¬توان بر روي كاغذ همه‌ي‌ آرزوهاي خود را نوشت و بين نوشتن و رسيدن راه بسيار است.)((حضرت محمد (ص))) [گل]

محمد(سلام بر زندگی)

قرض، پرچم خدا در زمين است پس زماني كه بخواهد بنده¬اي را ذليل كند، آن را به گردنش مي¬اندازد تا به همان حال بميرد. (البته بارها گفته‌ايم كه منظور از خواستن خدا، همراه با حكمت و رفتار بندگان است.)((حضرت محمد (ص))) [گل]

محمد(سلام بر زندگی)

ايمان با آرزو كردن نيست (و به دست نمي‌آيد) بلكه ايمان در قلب جاي مي‌گيرد و با عمل به حقيقت مي‌رسد((حضرت محمد (ص))) [گل]

محمد(سلام بر زندگی)

بهترين برادران (ايماني) شما كساني هستند كه عيوب‌تان را به صورت هديه به شما بدهد. (همان‌طور كه هديه از روي شوق و محبّت است و طرف مقابل نيز آن را مي‌پذيرد و تشكّر هم مي‌كند، گفتن عيوب نيز بايد چنين باشند.)((حضرت محمد (ص))) [گل]