استرابیسم و خطر تنبلی چشم

 

 
باغ گلها

نرگس ام می خواند
سوسن ام می رقصد

زنبق ام بی تاب است
مریم ام ارام است

یاسمن در خوابه
رازقی بیداره

لادن ام خندانه
یاس عطرافشانه
 
. . .
 
کوکب ام در رویا

فریده

 

استرابیسم و خطر تنبلی چشم

 

  • بهترین سن برای جراحی انحراف چشم در چه سنی است و اگر به بزرگسالی کشیده شود قابل درمان است یا خیر؟

انحراف چشم جز در موارد خاص هرچه در سنین پایین‌تر جراحی شود نتیجه بهتر خواهد بود. دلیل آن نیز ایجاد دید دوچشمی است که در سنین پایین امکان‌پذیر بوده، ولی در سنین بالا امکان آن کاهش می‌یابد. نکته دیگری که باید توضیح داده شود مدت زمان انحراف است که هرچه بیشتر طول بکشد، ممکن است عمل جراحی روی آن تأثیر منفی بگذارد به عبارتی انحراف چشم چنانچه احتیاج به عمل جراحی داشته باشد اگر در مدت کمتر از 3ماه جراحی شود نتیجه بهتری خواهد داشت تا اینکه به تعویق افتد.

  • آیا مشکل استرابیسم در کودکانی که سابقه زردی نوزادی دارند بیشتر است؟

بله استرابیسم در کودکانی که سابقه زردی نوزادی دارند چنانچه همراه با نارس بودن و بیماری‌های دیگر نوزادی باشد شایع‌تر است دلیل آن نیز این است که در این نوزادان دفاع بدن ضعیف بوده و سیستم مغزی رشد کافی نداشته و انحراف چشم هر لحظه کودک را تهدید می‌کند.

  • این اختلال می‌تواند عامل بروز تنبلی چشم شود؟

همانطور که قبلا توضیح دادم چنانچه انحراف در یک چشم وجود داشته باشد، به‌دلیل آنکه در سن کودکی به محض شروع انحراف، کودک آن چشم را حذف کرده و استفاده نمی‌کند در اثر عدم‌استفاده این چشم تنبل خواهد شد، ولی اگر انحراف در هر دو چشم به‌تناوب دیده شود یعنی هر کدام از چشم‌ها به‌طور مساوی دچار انحراف گردند، گرچه دید دوچشمی وجود ندارد، ولی خطر تنبلی چشم این کودک را تهدید نمی‌کند.

  • آیا اصلاح انحراف چشم در کودکان با عمل‌های جدید لیزیک‌ امکان‌پذیر است؟

هنوز از لیزر برای اصلاح انحراف و عمل جراحی استفاده نشده است، ولی در بعضی اشخاص که انحراف چشم آنها با عینک اصلاح شده است امکان دارد در سن بالای 20سال بتوانند از عمل‌های لیزیک‌ استفاده نموده و عینک را حذف کنند. ولی این مسئله در همه انحراف‌ها صادق نیست. در مورد عمل لیزیک در کودکان ممکن است در بعضی از آنها که اختلاف عیب انکساری دو چشم زیاد است مثلا یک چشم سالم بوده و دیگری نمره عینک بالا دارد، بتوان عمل لیزیک را انجام داد، ولی این کار هنوز مورد تأیید مراکز علمی و از جمله سازمان غذا و داروی آمریکا نیست.

  • انحراف با جراحی کاملا اصلاح می‌شود یا اینکه امکان برگشت آن وجود دارد؟

انحراف چشم اگر با عمل جراحی یا هر روش دیگر اصلاح شود 2حالت پیش خواهد آمد:
1) موقعی که دید دوچشمی ایجاد شده و هر دو چشم بتوانند از شیء مورد نظر در یک زمان تصویر بگیرند. در این حالت شانس برگشت انحراف خیلی کم بوده و به عبارت دیگر عمل موفقیت‌آمیز خواهد بود.

2) موقعی که به دلایل مختلف از جمله تنبلی چشم و هر عاملی که مانع دید دوچشمی شود به‌دلیل آنکه بیمار از آن چشم تنبل و یا چشمی که دید خیلی کم دارد استفاده نمی‌کند شانس برگشت و یا برعکس تصحیح زیادتر انحراف بیشتر خواهد بود، ولی لازم است توضیح داده شود که حتی در این موارد هم امکان دید دو‌چشم به میزان ضعیف وجود داشته و ممکن است انحراف برگشت نکند، ولی اگر هم عود کند شانس عمل جراحی مجدد وجود خواهد داشت و اکثرا پس از عمل دوم شانس برگشت کم خواهد بود.

  • حرف ‌آخر؟

نکته مهم آن است که در بعضی از افراد که انحراف چشم‌ها با عینک اصلاح شده است چنانچه عمل لیزیک انجام شود و آنها بخواهند عینک را حذف کنند، ممکن است انحراف چشم آشکار شود و حتی بیمار بعد از لیزیک دچار دوربینی شود. بدیهی است آن‌دسته از بیماران که تمایل به عمل لیزیک دارند باید توسط چشم‌پزشک که دارای فوق تخصص استرابیسم است معاینه شده و بعدا تصمیم به عمل لیزیک بگیرند .

 

همشهری انلاین

 

 سمیه شرافتی

 

/ 71 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
معلمی از جنس پائیز

سلام فریده مهربون و بزرگوار شبت بخیر دوست من ایشالا همیشه پر انرژی و توانمند باشید[لبخند]

بهرام

سلام از حضورت ممنون اين مطلب هم خيلي جالب بود متشكرم بهرام [گل][گل][گل]

فروزان

یکی از آشنایان ما هم پسرشون دچار تنبلی چشم بود همشه یه چشمشو می بستن. ولی الان خوب شده . امیدوارم که همه ی آدمها سلامت باشن و قدر این سلامتی رو بدونن و خدارو همیشه شکر کنن

فروزان

مطالب آموزنده و شعر زیبایی بود. ممنونم[گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون موفق باشيد بهرام [گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون حق با شماست بهرام [گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون بهرام [گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون موفق باشيد بهرام [گل][گل][گل]

بهرام

سلام دوست عزيز از حضورت ممنون واقعا جاهايي در ايران هست كه مثل بهشت بايد قدرش را بدانيم موفق باشيد بهرام [گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون بهرام [گل][گل][گل]