اختلالات جسمی و روانی کودکان ازدواج فامیلی قسمت اول

 

عزیز ترین م

با من بیا  .

من می توانم یک دنیای کامل  بتو هدیه دهم   ،

 درخشان  / مواج / باشکوه   .

 چنان خیره کننده که هر گز ندیده ای .

 با مناظری غیر قابل باور .

 و افق های تازه برای زیستن .

 ازادانه پرواز می کنیم .

 در الماس بی انتهای اسمان ،

 اوج می گیریم .

 هر لحظه مان حرفی سرخ خواهد بود .

با من بیا

تنهایت نمی گذارم  .  .  .

 

برگردان ازاد = فریده

ازدواج‌های فامیلی و افزایش انواع اختلالات جسمی و روانی  

 
به گفته متخصصان ژنتیک، در حال حاضر یک تا 5 درصد ازدواج‌ها در دنیا، خویشاوندی است .
و میانگین ابتلای افراد به بیماری‌های متابولیک و ژنتیک در جهان از هر 500 نفر، یک نفر است اما این میزان در کشور ما بیشتر از استاندارد جهانی است. در حالی که بررسی‌های کارشناسان حاکی از آن است که حدود 70 درصد بیماران مبتلا به نقص اولیه ایمنی نتیجه ازدواج‌های فامیلی هستند و همه بیماری‌ها به جز حوادث، منشأ ژنتیک دارند، تصور مردم ما از بیماری‌های ژنتیک، فقط معلولیت است.

دکتر داریوش فرهود، پدر علم ژنتیک ایران و کارشناس سازمان جهانی بهداشت، با اشاره به اینکه حدود 35 سال پیش ازدواج خانوادگی در ایران سیر رو به افزایشی داشت و به‌خصوص ازدواج‌های تراز اول فامیلی تا بالای 50 درصد دیده می‌شد، در پاسخ به این سؤال همشهری که چرا در دهه اخیر باز هم شاهد افزایش این آمار هستیم می‌گوید: «در یک دوره زمانی مردم از ازدواج خویشاوندی فاصله گرفتند ولی ظرف دو سه سال گذشته عوامل دیگری مجددا به این مسئله دامن زدند مانند اعتیاد و مشکلات اقتصادی.»

وی با تاکید بر اینکه ما همیشه می‌گوییم ازدواج خویشاوندی چه برای دختر و چه برای پسر به‌ویژه در خانواده‌هایی که از انواع عقب‌‌ماندگی‌های ذهنی، معلولیت‌ها، ناشنوایی، نابینایی، بیماری‌های قلبی‌، بیماری‌های پوستی، سرطان و ناباروری و نازایی رنج می‌برند، باید حتما با مشاوره ژنتیک همراه باشد تا این بیماری‌ها مجددا گسترش پیدا نکنند، ادامه می‌دهد: «اما به‌طور کلی در یک جامعه بزرگ اگر هزار ازدواج خویشاوندی را با هزار ازدواج غیر‌خویشاوندی مقایسه کنیم، بیماری‌های ژنتیک در ازدواج‌های غیر‌خویشاوند، 2 تا 3 درصد است در حالی‌که این بیماری‌ها در ازدواج‌های خویشاوندی بین 4 تا 6 درصد دیده شده است.»

البته به گفته این متخصص تفاوت این دو گروه آنقدر معنا‌دار و زیاد نیست که به‌طور کلی بگوییم مردم باید از ازدواج خویشاوندی صرف‌نظر کنند.دکتر فرهود با اشاره به اینکه این تحقیقات در جوامع دیگر نیز همین نتایج را نشان می‌دهد، ادامه می‌دهد: «آمار سازمان جهانی بهداشت هم همین آمار را نشان می‌دهد اما توصیه می‌کنیم باید حتما مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج در کسانی که قصد ازدواج فامیلی دارند، صورت گیرد.»

وی در پاسخ به این سؤال که آیا ایران در این زمینه رتبه اول را در میان کشورهای دنیا دارد یا نه توضیح می‌دهد: «به‌طور کلی در تمامی دنیا به‌خصوص در کشورهای پیشرفته به غیر از کسانی که پیرو دین مسیحیت هستند، ازدواج فامیلی رواج دارد و در این شرایط نمی‌توان گفت که ایران از این نظر رتبه اول را دارد ولی آمارهای گزارش‌شده هم چشمگیر هستند.»

تولد روزانه یک‌هزار نوزاد معلول

در ازدواج‌های فامیلی ژن‌های معیوب که حالت مغلوب دارند، فرصت بروز پیدا می‌کنند .
تحقیقات‌ متخصصان ‌و آگاهی‌ مردم‌ از خطرات‌ ازدواج‌های ‌فامیلی‌ نشان‌ می‌دهد که‌ میزان‌ این ‌ازدواج‌ها در جهان‌ رو به‌ کاهش‌ است‌ و حتی‌ در برخی‌ از کشورها از نظر قانونی‌ ممنوع‌ است  .   .  .

 

عمومی- گروه سلامت - سمیه شرافتی

همشهری انلاین

نقل از روانپژوه

 

 

/ 55 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد(سلام بر زندگی)

هر آنچه بکاری درو خواهی کرد جز باد که طوفان به بار می‌آورد، و ما مسافران تازه‌ی این کویریم طوفانی درو می‌کنیم که نکاشته بودیم. [گل][لبخند]

محمد(سلام بر زندگی)

دیروز در حوالی یک معبد بودا را دیدم که خسته از تناسخ و نیروانا طوری که راهبان نبینند زیبایی شگفت آیشواریا را می گریست و خواستن هنوز مادر رنج های جهان است. عبدالحمید ضیایی

محمد(سلام بر زندگی)

سلام دوست خیلی گلم شبتون بخیر شادی بازم برای تشکر از محبتتون خدمت رسیدم[لبخند]

رنگین کمان

تمام پدرها و مادرها بچه هاشون رو دوست دارند، خصوصا اینکه اون بچه اولین فرزندی باشه که به جمع کوچک خانواده اونها پا میذاره و یه جورایی خلوت اونها رو به دوران زیبای بچه داری تبدیل می کنه و مهمتر از همه اینکه مادران جوانی که تولد اولین نوزادشون باعث میشه احساس عشق و محبت مادرانه رو در خودشون بارور کنند و برای آینده ی کودک دلبندشون هزار و یه جور آرزو و رویاپردازی کنند ... تصاویر زیبا و بقیه مطالب در وبلاگمون ... تشریف بیاورید[خنده][بدرود]

محسن

سلام به فریده ی عزیز.. چطوری؟ منتظر مطلب جدیدتون هستم.. شادی ات آرزوی من است.. شبتان قشنگ[گل]

بابک خرم دین

درود دوست عزیز من در وبلاگم درباره صلح در دین زرتشت نوشتم لطفا" آن مطالب را بخوانید و با نظر خود آن را کامل کنید. با تشکر از شما[گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون پايدار باشيد بهرام[گل][گل][گل]

بهرام

سلام دوست عزيز از حضورت ممنون موفق باشيد بهرام[گل][گل][گل]

بهرام

سلام از حضورت ممنون موفق باشيد بهرام[گل][گل][گل]

بهرام

سلام دوست خوبم از حضورت ممنون شما به دل نگيريد ان داستان است موفق باشيد بهرام[گل][گل][گل]